مدیرکل دفتر زنان وخانواده
سرکار خانم طهماسبی

    .
۱۴۰۰/۰۳/۱۹

به منظور بررسی تاثیر خشکسالی بر میزان آب ذخیره شده پشت سدطرق و فرهنگ سازی موضوع مصرف بهینه آب انجام پذیرفت

بازدید مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری از سد طرق

🔷️ بازدید مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری از سد طرق  

🔹روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ماه سیده طاهره طهماسبی مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری به همراه تعدادی از بانوان فعال بخش خصوصی و نمایندگان دستگاههای اجرایی مرتبط به دعوت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از سد طرق بازدید نمود .
🔹مهندس هنرمند مسئول پروژه سد طرق در معرفی مشخصات سد طرق اعلام نمود: حوزه سد که در سال ۵۶ تاسیس شده است حدود ۱۶۸ کیلومتر مربع است . سطح دریاچه در تراز نرمال  ۱۹۸ هکتار و کل حوزه آبریز ۳۰۵ کیلومتر مربع است . تراز نرمال زمانی است که سطح آب با لبه سرریز هم تراز شود‌. 
🔹متاسفانه در حال حاضر سطح آب از تراز سرریز حدود ۱۱ متر پایین تر هست. در زمانی که تراز نرمال باشد حدود ۳۳.۱ میلیون متر مکعب اب جمع اوری شده ولی در حال حاضر  ۱۶.۵ میلیون متر مکعب یعنی نصف ظرفیت نرمال می باشد که عموما از بارشهای سالهای گذشته است.آب ذخیره شده در سد طرق از سال ۹۰ فقط برای شرب مردم مشهد استفاده می گردد.
🔹مهندس هنرمند ادامه داد : در فروردین سال ۹۸ ورودی اب  ۱۰.۵  میلیون متر مکعب و در فروردین سال ۹۹ ورودی اب ۱۰.۴  بوده  ولی در فروردین سال ۱۴۰۰ به حدود ۳۸ صدم میلیون متر مکعب رسیده یعنی به ۰.۵ میلیون متر مکعب هم نرسیده است و وضعیت اب واقعا بحرانی است.
🔹همین شرایط را در اردیبهشت و خرداد ماه در بارندگی داشته ایم یعنی بارش ها تقریبا ۴درصد سال های گذشته بوده است.
🔹مصرف آب حدود ۹۰ تا ۹۳ درصد در کشاورزی و حدود ۴ تا ۵ درصد مصرف صنعتی است و الباقی مصرف خانگی است. فرهنگ سازی می تواند به ویژه در نسل جدید تاثیر زیادی داشته باشد تا در اینده در تمام حوزه ها شاهد کاهش مصرف باشیم و این آموزش می بایست از از کودکان شروع شود.
🔹خانم میرزاییان مشاور امور زنان و خانواده شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود : تقریبا ۷۵ درصد مشترکان شهر مشهد خانگی هستند . یعنی از ۲۰۰ میلیون متر مکعب مصرفی اب حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی مصرف میشود که نقش بانوان در این حوزه بسیار اثربخش است.
🔹 طهماسبی اعلام نمود : نقش زنان در مدیریت و تعیین الگوی مصرف خانواده بدون شک بسیار مهم است و تنها منحصر به مصرف اب نیست دربسیاری از مواقع نیاز است به اگاهی بخشی و آموزش زنان جامعه. در هر زمانی که با بحران مواجه می شویم اموزش بدهیم در این صورت فقط در همان مقطع خاص موثر است چون باور درونی نشده است و نحوه استفاده صحیح از آب در خانواده ها چه در استحمام چه در مصرف. مهم این است که الگوهای مصرف درست را در جامعه تثبیت کنیم و مستمرباشد نه مقطعی. برای شکل گیری رفتار صحیح باید اموزش انجام شود وفرهنگ سازی شود.
🔹 مدیرکل دفتر زنان و خانواده عنوان نمود : انتظار این که شرکت اب و فاضلاب مسائل فرهنگی را هم انجام دهند انتظار زیادی است و ماموریت این شرکتها نیست . وظیفه هر دستگاهی مشخص شده است . ترویج الگوی صحیح مصرف با نهادهای فرهنگی است. کلیه عزیزان حاضر در جلسه با جامعه مخاطب خود این موضوع را در کار خود بگنجانند و نیاز به محتوا دارد.  زمانی کار اثربخشی دارد که هرروز این نکات در رسانه های جمعی تکرار شود 
🔹یکی از مهمترین وظایف دفتر زنان اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی و اموزش موارد مورد نیاز جامعه است. در موضوع کرونا این اموزشها به شکل خوبی انجام گردید.
🔹وظیفه نهادها و دستگاههای فرهنگی است که در این موضوع وارد شود و در تولید و انتشار این محتوا کمک کنند. این نعمات فقط برای این نسل نیست بلکه باید برای نسل اتی وفرزندان خودمان هم انها را حفظ کنیم. ما امادگی برقراری ارتباط بین سمنها و سازمان‌های دیگر را در قالب یک کارگروه فرهنگی داریم .
🔹مدیرکل دفتر زنان و خانواده عنوان نمود : به منظور فرهنگ سازی و تجمیع این امکانات هفته آتی اولین جلسه کارگروه زنان سفیر حیات و زندگی را برای بحث صرفه جویی در شرکت آب منطقه ای استان تشکیل داده و طی این جلسه تکلیف و وظیفه هر دستگاه در این جلسه اعلام می گردد.


منبع : دفتر بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مهم ترین مانع درمسیر پیشرفت زنان در پستهای مدیریتی چیست؟
آماربازدیدکنندگان