مدیرکل دفتر زنان وخانواده
سرکار خانم طهماسبی

    .
۱۳۹۹/۱۲/۱۸

با حضور دستگاههای اجرایی استان و مدیرکل دفتر زنان وخانواده برگزار گردید

برگزاری نشست نقش مدیریتی زنان در سیاستهای کلی جمعیت

🔷️برگزاری نشست نقش مدیریتی زنان در  برنامه ها و سیاستهای کلی جمعیت با حضور دستگاههای اجرایی استان در سالن جلسات استانداری

🔹روزدوشنبه ۱۸ اسفندماه با حضور سیده طاهره طهماسبی مدیرکل دفتر زنان و خانواده نشست نقش مدیریتی زنان در  برنامه ها و سیاستهای کلی جمعیت برگزار گردید.

🔹مریم اردبیلی پزشک و کارشناس حوزه زنان و خانواده و دکترای آینده پژوهی بر سرعت کاهش نرخ جمعیت از سال ۹۵ تاکنون به زیر ۲ خبر داد و گفت در سال  ۹۵ نرخ باروری ۲ بود که با هرسال کاهش در سال ۹۹ به ۱.۶ رسیده است و پیش بینی می شود سال اینده به  ۱.۵ برسیم و این شیب کاهش نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر شیب تندتری دارد.
🔹وی افزود علت اصلی این کاهش جمعیت پیشران های فرهنگی است که بر پیشران های اقتصادی غلبه کرده است.
و دلایل مختلفی نیز در تغییر دیدگاه های فرهنگی جامعه مبنی بر گرایش به کم جمعیتی موثر بوده است. واکنون مشاورین امور زنان و خانواده دستگاهها در تغییر این دیدگاه اثرگذار هستند.
🔹اردبیلی همچنین در خصوص دلایل کاهش جمعیت در ایران به مواردی اشاره کرد و گفت : کمال گرایی افراطی والدین در فرزند آوری و تمایل والدین به داشتن تعداد فرزندان اندک در عین حال بسیار موفق ، از دلایل کاهش جمعیت در ایران است. در حالی که توجه بیش از حد به تک فرزند خانواده ویرانگر است. عدم تقدیر از مادران دارای چند فرزند ، مسائل اقتصادی و .‌.. از جمله دلایل دیگر کاهش جمعیت است. در حالی که در سالهای گذشته فرزند برای خانواده به منزله نور چشم ، برکت ، عصای پیری ، نیروی همیار اقتصادی ، میراث ماندگار و آبروی خانواده به شمار می رفت.


منبع : دفتر بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۷


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مهم ترین مانع درمسیر پیشرفت زنان در پستهای مدیریتی چیست؟
آماربازدیدکنندگان