مدیرکل دفتر زنان وخانواده
سرکار خانم طهماسبی

    .
کمیته بانوان سبزوار،سبزوار،مناسبت ها
۱۳۹۵/۰۵/۰۴

تاکید فرماندار سبزوار بر برخورد با مالکان چاه های غیرمجاز

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار خواستار برخورد جدی مسئولان با مالکان چاه های غیرمجاز آب در این شهرستان شد.
به گزارش  روابط عمومی فرمانداری سبزوار  ،احمد برادران دوشنبه در نشست کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی اظهار کرد: بر اساس گزارشهای رسیده 383 حلقه چاه غیرمجاز و بدون پروانه آب در سبزوار شناسایی شده است.
وی افزود: با پیگیری انجام شده تاکنون 86 حلقه از این چاه ها در دشت سبزوار مسدود و با مالکان آن برخورد قانونی شده است.
برادران با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی مرتبط، نیروی انتظامی و دادگستری باید در برخورد با مالکان چاه های غیرمجاز جدی تر عمل کنند، ادامه داد: دشت سبزوار با وضعیت بحرانی در زمینه تامین آب مواجه است و باید موضوع صرفه جویی، تولید، توزیع و مصرف آب مورد توجه باشد.
وی عنوان کرد: براساس برآوردها با کاهش 3.5 متری آب در سفره های زیر زمینی دشت سبزوار روبه رو هستیم که این موضوع زنگ خطر جدی برای مردم و مسئولان است.
فرماندار ویژه سبزوار گفت: برای هزار و 531 حلقه چاه مجاز در شهرستان سبزوار شمارشگر هوشمند پیش بینی شده و تاکنون 990 مورد روی چاه ها نصب و 630 کارت هوشمند نیز بین بهره برداران توزیع شده است.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم به حفاظت از منابع آبی توجه ویژه ای دارد، گفت: سیاست نصب شمارشگرهای هوشمند روی چاه ها اقدامی برای حفاظت و بهره برداری صحیح از منابع آبی است.
وی با بیان اینکه سبزوار از شهرهای در مرز تنش آبی استان است، عنوان کرد:70 درصد آب حاصل از منابع آبی شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: توسعه کشت گلخانه ای، تغییر روش و الگوی کشت با نظارت و مدیریت جهاد کشاورزی از طرح هایی است که در این شهرستان در حال اجرا است و اعتبارات خوبی از سوی دولت به این بخش اختصاص یافته است.
برادران گفت: با برنامه ریزی انجام شده اخیرا چهار طرح آبخیزداری در دستور کار قرار گرفته و زمینه خوبی برای تقویت سفره های آب زیرزمینی در منطقه فراهم آمده است.
فرماندار سبزوار با اشاره به اجرای طرح ترسیب کربن در 205 هزار هکتار از بیابان های این شهرستان گفت: برای اجرای این طرح و بهره برداری از سیلاب های فصلی نیز منبع ذخیره آبی در کنار کال شور سبزوار ساخته شده که ظرفیت ذخیره 240 هزار متر مکعب آب را دارد که اقدامی شایسته در حوزه مدیریت استفاده از آب است.
برادران ادامه داد: حفاظت از منابع آبی یک وظیفه مردمی، شرعی و قانونی است و تمام ادارات شهرستان در این حوزه وظیفه دارند همکاری لازم را با امور ناحیه آب سبزوار داشته باشند.
منابع آبی در سبزوار شامل 1012 رشته قنات، 232 دهانه چشمه، 13 رشته رودخانه و 1531 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق است.


 
 
منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۶۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
 

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۳۳۷
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۵۲ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۳۴۸۱۵ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۷ نفر
آماربازدیدکنندگان