مدیرکل دفتر زنان وخانواده
سرکار خانم طهماسبی

    .
۱۴۰۰/۰۱/۱۹

کارآفرینی با سنگ‌های قیمتی/وقتی "جان دادن" به تکه‌های سنگ منبع درآمد می‌شود

گروه استان‌ها- وقتی عشق باشد و استمرار، هر غیرممکنی ممکن می‌شود و می‌توانی کارآفرین شوی و روی پای خود بایستی، کاری که این روزها خیلی از جوانان می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، قصه عشق و سنگ؛ قصه سنگ و رنج؛ قصه رنج و تلاش برای جان دادن به سنگی سخت! این، حکایت گوهرتراشی است؛ حکایتی پر آب و تاب از تلاشی مثال زدنی از سوی یک زوج جوان که برای ساختن گوهری ناب و منحصربه فرد از یک تکه سنگ  به عمل می آورند.
 سنگی که سرنوشتش از وقتی به دستان هنرمندانه شان می‌رسد، عوض می‌شود. کارگاهی به اندازه نیم در یک و نیم در نخستین روزهای فروردین، آدرس خانه این زوج جوان را از رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای گناباد می‌گیریم، کوچه پس کوچه‌های منطقه سه راهی "مند" و یا همان شهرک توحید را طی می‌کنیم و در نهایت به درب خانه این زوج هنرمند می‌رسیم.
ما را به کارگاهش دعوت می‌کند، تصورمان این است که اکنون با یک کارگاه نسبتا بزرگ و کلی ابزارآلات روبرو می‌شویم که به یک باره درب انباری خانه‌اش را که مساحت آن بیش از یک متر نبود، باز می‌کند و وارد کارگاه می‌شویم.
مهدی کوهی لیسانس خود را در رشته ابنیه تاریخی از دانشگاه زاهدان کسب کرده و پس از فارغ التحصیلی به همراه یکی از دوستانش که در فردوس زندگی می‌کرد، آموزش گوهرتراشی را در این شهر فرا می‌گیرد.
می‌گوید: طبق آمار 80 درصد مشاغل خانگی فردوس را صنعت گوهرتراشی تشکیل می‌دهد که هم اکنون مردم این منطقه تولیدات خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌کنند و دلیل آن هم این است که معدنی در روستای "خانکوک" فردوس وجود دارد که دارای سنگ‌های بسیار قیمتی است که در کل جهان چنین سنگی وجود ندارد و من هم پس از آموزش در شهر فردوس به خانه برگشتم و ابزارهای لازم را خریداری و الان نزدیک به 4 سال است که این هنر را ادامه می‌دهم. مهدی فقط بر روی سنگ شجر و یا شجر بهاری کار می‌کند


منبع : دفتر بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مهم ترین مانع درمسیر پیشرفت زنان در پستهای مدیریتی چیست؟
آماربازدیدکنندگان