مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۷/۰۷/۱۵

نیازمند برداشتن گامهای اساسی تری درحوزه حقوق کودک هستیم

استاندار خراسان رضوی گفت : نیازمند برداشتن گام های اساسی تری در حوزه قضایی در راستای توجه ویژه به حقوق کودک و تقویت مشاوره ها در این بخش هستیم .

استاندار خراسان رضوی گفت : نیازمند برداشتن گام های اساسی تری در حوزه قضایی در راستای توجه ویژه به حقوق کودک و تقویت مشاوره ها در این بخش هستیم .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در جلسه گزارش روسای گروههای کاری مرجع استانی کنوانسیون حقوق کودک خراسان رضوی در سال 97 افزود : برای داشتن جامعه قانون مدار باید آینده سازان کشوراز کودکی با حقوق خود و دیگران آشنا شوند و به منظور عمومی کردن حقوق با توجه به شعار دولت در حوزه حقوق شهروندی نیاز است دستگاه قضایی ، آموزش پرورش ، بهزیستی و غیره با مشاورت حقوقی در این حوزه گام های موثری بردارند.
 وی عنوان کرد : زمینه های مناسبی برای ارائه مشاوره های حقوقی در مدارس ایجاد شود تا دانش آموزان و کودکان ما با حقوق حقوق خود آشنا شوند .
 وی با تاکید بر اینکه باید گام هایمان را باید در  حوزه حقوق کودکان بلندتر کنیم ، اظهار کرد : هفته ملی کودک فرصتی برای توجه دادن همه بخش های جامعه اعم از دولتی ، خصوصی ، عمومی و مدنی به  موضوع کودکان و حقوق آنان است و باید در این راستا از همه ظرفیت های رسانه ای ، فرهنگی وهنری کشور در این راستا بهره برده شود .
 وی تصریح کرد : باید در این هفته همه این بخش ها به نوعی با بازنگری در ظرفیت های خود آنها را متناسب با این شرایط ساماندهی نموده و مشخص کنیم که چه میزان به موضوع کودکان که آینده سازان این کشور هستند توجه کرده و چه ظرفیت هایی را به آنان اختصاص داده ایم .
 وی با بیان اینکه کودکان به عنوان آینده قطعی کشور باید از همان کودکی مورد توجه قرار گیرند ، افزود : استقرار نظام ارزشی ، انقلابی ما مبتنی بر اهمیت این نسل است که بدین مفهوم که هر چه در حوزه  آموزش وتعلیم و تربیت کودکان هزینه کنیم نه هزینه بلکه سرمایه گذاری برای ایرانی آبادتر و متعالی تر و آینده ای درخشان تر است و از این رو نقش همه ما از خانواده و جامعه در این حوزه سنگین است.
استاندار خراسان رضوی افزود : باید به موضوع رشد و ارتقا کودکان توجه جدی شود ، ضمن آنکه باید در فضاهای مختلف خدماتی مربوط به کودکان ، فضاهای مناسب برای این رشد و تفریح و سرگرمی آنان ایجاد شود.
رشیدیان با تاکید بر اینکه فرزندان باقیات و صالحات ما هستند ، ادامه داد : آنان در زندگی ، جامعه ، آینده و حیات دنیوی و اخروی ما اثر مستقیم دارند از این رو باید همانگونه رسول مکرم اسلام محمد مصطفی (ص) و امام علی (ع) و سایر ائمه (ع) با کودکان رفتار می کردند به مهر و عطوفت به سیره نبوی عمل نماییم و دوستی و تعامل خود را با کودکان و نوجوانان خود افزایش دهیم .
 وی با اشاره به موضوع پیگیریها برای نامگذاری مشهد به عنوان شهر دوستدار کودک هم گفت : این امر الزاماتی دارداز جمله آنکه کودک کار ، کودک محروم از تحصیل ، کودک دچار فقر تغذیه ای ، کودک آزار دیده و آسیب دیده و مانند آن نداشته باشیم و باید این مقدمات و الزامات فراهم شود.
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : همه ما خادمان مردم هستیم و باید در برنامه ریزی های خود در همه بخش ها تلاش کنیم و با هم کار کنیم تا روستا ، شهر ، شهرستان و استان دوستدار کودک را که هدف همه ماست درخطه خورشید مهر محقق کنیم .
 وی ادامه داد : در دهه چهارم انقلاب باید به مشارکت و نقش هر چه بیشتر سازمان های مردم نهاددر این حوزه توجه گسترده ای داشته باشیم ضمن آنکه مدیران و بخش های دولتی و حکومتی باید در تعامل و هماهنگی با هم برای اثر گذاری بیشتر و بهتر عمل کرده و از دوباره کاری و موازی کاری بپرهیزند و از ظرفیت ذها و ایده های خوب نیز بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه در آموزش ها به کودکان و نوجوانان نباید در شیوه های قدیمی و سنتی بمانیم ، گفت : امروز شرایط ، شیوه های آموزشی ،اندیشه و ظرفیت های کودکان ما تغییر کرده است از این رو باید بر اساس آن روش های مناسبی برای برای آموزش ، پیشگیری از آسیب ها و توانمندسازی کودکان به کار بریم .
 وی در بحث پیشگیری بر ضرورت قابلیت پایش ، رویت فضاهایی که کودکان در آنها حضور دارند از مدرسه و پارک و غیره را مهم خواند و افزود : از دیگر ضرورت ها در حوزه پیشگیری شناخت کودکان و ظرفیت های آنان است که بدین منظور باید بر روی رشد و ارتقا و توسعه ظرفیت های آنان کار کنیم .


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان