مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۱۲/۲۲

مراسم تقدیر از زنان عضو شوراهای شهر و روستا، دهیاران و بانوان نمونه شاغل در دستگاههای اجرایی استان برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری و جمعی از مدیران کل دستگاههای اجرایی مراسم تقدیر از زنان عضو شوراهای شهر و روستا، دهیاران و بانوان نمونه شاغل در ادارات استان در محل سالن تلاش مشهد برگزار شد.

مراسم تقدیر از زنان عضو شوراهای شهر و روستا، دهیاران و بانوان نمونه شاغل در دستگاههای اجرایی استان برگزار شد.
با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری و جمعی از مدیران کل دستگاههای اجرایی مراسم تقدیر از زنان عضو شوراهای شهر و روستا، دهیاران و بانوان نمونه شاغل در ادارات استان در محل سالن تلاش مشهد برگزار شد.
سید جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در این مراسم گفت: در اولین دوره شوراها تعداد دهیاران زن کشور 150 نفر بود و این تعداد در حال حاضر به 2 هزار و 167 نفر رسده است که نشان از رشد 14 برابری دارد. همچنین تعداد زنان عضو شوراهای شهر و روستا نیز از رشد 20 درصدی برخوردار بوده است.
وی با اشاره به مفهوم واپسماندگی فرهنگی، گفت: فرهنگ از عناصر مادی و معنوی تشکیل شده است و اگر در جامعه ای بین این دو عنصر فاصله بیفتد و یک بخش از دیگری عقب بیفتد با مفهوم واپسمادگی فرهنگی مواجه هستیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: پذیرش زنان در عرصه های خانواده، عمومی و دولت  دچار واپسمادگی فرهنگی است. هر چند در عرصه های خانواده و عمومی این میزان کمتر است و بیشتر درعرصه دولت شاهد این تاخر فرهنگی هستیم.
حسینی در ادامه  به بررسی وضعیت واپسمادگی فرهنگی در سه حوزه خانواده، عمومی و حوزه دولتی مروط به زنان پرداخت و اظهار داشت: خانواده تمام ساحتی متعادل جامعه تمام ساحتی متعادل را شکل خواهد داد و همواره خانواده جعبه سیاه جامعه است زیرا هر چه در جامعه می گذرد در خانواده گذشته است.
وی افزود:اندیشمندان حوزه خانواده معتقدند اگر خانواده درست استحکام پیدا کند این استحکام به همه ابعاد زندگی انسان ها تسری پیدا خواهد کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: اساسی ترین نقش را در خانواده مادر بر عهده دارد و همانگونه که خانواده اساس جامعه است اساس خانواده نیز مادران هستند.
حسینی تصریح کرد: امروزه زنان رکن اصیل خانواده هستند و جامعه ایران در حوزه خانواده مرتبت بی بدیلی برای زنان قائل می باشد.
وی با بیان اینکه در حوزه عمومی و مردمی نیز نقش زنان برجسته شده است و لیکن تاخر فرهنگی را هنوز در این حوزه شاهد هستیم اظهار داشت: 64 هزار و 589 نفر زن شاغل در استان وجود دارد که 46 هزار و 541 نفر از این تعداد را معلمان زن در استان تشکیل می دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: 116 زن  عضوشوراهای شهر و روستا هستند که از این تعداد 24 نفر عضو شوراهای شهری و 92 نفر عضو شوراهای روستایی هستند.
حسینی گفت: هزار و 31 نفر از اساتید استان از بانوان هستند و در استان 564 هزار و 342 نفر دانش آموز دختر نیز مشغول به تحصیل می باشند.
وی تصریح کرد: 187 سازمان مردم نهاد استان با مدیریت بانوان اداره می شود و 7 حزب از 53 حزب استان با مدیریت بانوان اداره می شود  همچنین  از 320 نشریه موجود در استان 25 نشریه توسط زنان مدیریت می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: 500 زن کارآفرین در استان داریم که از این تعداد 300 نفر ساکن مشهد و مابقی ساکن شهرستان های استان هستند.
 
وی افزود: در اولین دوره شوراها تعداد دهیاران زن کشور 150 نفر بود که این تعداد در حال حاضر به 2 هزار و 167 نفر رسده است که نشان از رشد 14 برابری دارد. همچنین تعداد زنان عضو شوراهای شهر و روستا نیز از رشد 20 درصدی برخوردار بوده است.
سلجوقی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در این جلسه که به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر با هدف تقدیر از بانوان شاغل برگزیده دستگاههای اجرایی ،مشاوران امور بانوان فرماندار ی ها و اعضای شوراهای شهر و روستا برگزار شد با بیان واپسماندگی فرهنگی در حوزه عمومی و خانواده برای زنان همچنان وجود  دارد ولیکن در حوزه  دولت این موضوع بیشتر دیده می شود اظهار داشت: در عرصه دولتی نیازمند توجه بیشتر به زنان  هستیم به همین دلیل دولت  واگذاری  30 درصد پستهای مدیریتی در دولت دوازدهم به زنان را هدف گذاری کرده است.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: با همه این ها در سال 1392 - 1677 مدیر زن  و در سال 95 – 2170 مدیر زن در کشور وجود داشته است و  در استان نیز 73 مدیر زن در سطح استان وجود دارد.
حسینی در ادامه گفت:در کل استان 200 مدیرکل، مدیر عامل و رئیس داریم که 61 نفر از آنان مدیر کل هستند و 3نفر از این تعداد زن هستند.
وی اظهار داشت: 73 زن در مشاغل مدیریتی استان مشغول به کار هستند که 50 نفر آنان معاون، و مشاور امور بانوان، 20 نفر روسای ادرات و 3 نفر نیز مدیر کل هستند.
 
سلجوقی در پایان گفت: معتقدیم مدیریت جامعه با شایسته سالاری باید اداره شود و شایستگان این جامعه نیمی از آنان را زنان تشکیل می دهند
در خاتمه از 24 بانوی برتر شاغل در دستگاههای اجرایی و 4مشاور امور بانوان فرماندار و 5دهیار با اهدا لوح و هدیه تقدیر شد.
 


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۱۱۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان