مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۱۲/۱۳

سقف های شیشه ای مانع حضور زنان در جامعه، فرو ریخته و خواهد ریخت

جلسه نشست مجمع مشورتی بانوان شهرستان گناباد با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی و مدیر کل دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

جلسه نشست مجمع مشورتی بانوان  شهرستان گناباد  با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی  استاندار خراسان رضوی و مدیر کل دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی برگزار شد.
دکتر سید جواد حسینی در این نشست گفت: سقف های شیشه ای سقف هایی است که به عنوان مانع برای حضور زنان در عرصه های مختلف زده شده است و این سقف ها چون شیشه شکستنی است و باید آنان را فرو ریخت.
وی افزود: سقف های شیشه ای برای حضور زنان در جامعه از دو جهت قابل بررسی است اول اینکه چرا این سقف های شیشه ای وجود دارد و در ثانی این سقف های شیشه ای در چه قلمرو هست و در هر قلمرو زنان و جامعه به چه میزان توانسته اند این سقف های شیشه ای را بشکند واز جلو راه خود بردارند
 
 
معاون استاندار به چرایی شکل گیری این سقف های شیشه ای پرداخت و اظهار داشت: برخی اعتقاد دارند زن و مرد دارای خصوصیاتی ذاتی هستند که این خصوصیات ذاتی در مورد زنان به گونه ایست که حضور فعال اینان در بسیاری از عرصه ها را با محدودیت مواجه می سازد.
وی گفت: از طرف دیگر هم در فرآیند جامعه پذیری و تربیت اجتماعی و هم نگرش قالبی و کلیشه ای جامعه نسبت به زنان، وضعیتی وجود دارد که به طور سیستماتیک آنها را از برخی از حوزه های اجتاعی و اقتصادی و مدیریتی دور می‌کند.
 
معاون استاندار با بیان اینکه محدودیتهایی که به عنوان سقف های شیشه ای برای حضور زنان در  عرصه های مختلف وجود دارد را در سه قلمرو می توان مطرح کرد اظهار داشت: این سه قلمرو در حوزه توانمندسازی زنان، در حوزه فرصت های شغلی، اقتصادی و اجتماعی و در حوزه فرصتهای نقشهای کلیدی و مدیریتی است.
وی افزود: در حوزه توانمندسازی زنان در مجموع بعد از انقلاب روند رو به رشدی را طی کرده ایم.
وی گفت: بیش از 60 درصد دانشجویان دانشگاههای استان و معادل 126 هزار نفر را بانوان تشکیل می دهند و وجود 560 هزار دانش آموز دختر، فعالیت بیش از 83 مدیر زن در بخش های مختلف، بیش از 41 هزار زن عضو هیات علمی دانشگاهها و معلم و فعالیت 171 تشکل مردم نهاد با محوریت زنان بخشی از توانمندی های این قشر در استان است.
وی تصریح کرد: در المپیادهای علمی جزء 10 کشور برتر دنیا هستیم و در علم رتبه 17 جهان و سرعت رشد علم آن اول جهان هستیم که نقش زنان در این خصوص بی بدیل است.
 
حسینی با بیان اینکه در فرصتهای شغلی، اداری و کاری و در عرصه های اجتماعی و اقتصادی سقف شیشه ای به طور کامل نشکسته است اظهار داشت:زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه تنها 12 درصد از فعالیت های اقتصادی جامعه را بر عهده دارند. لذا نسبت شاغلان زن به کل شاغلان  5 درصد است. گر چه نزدیک به 32 درصد کارمندان دولت را  زنان تشکیل می دهند.  همچنین سهم زنان مدیر به نسبت شاغلین 9.4 درصد است. در حالی که این سهم برای مردان خیلی بالاتر است.
 
وی افزود: سالانه نیم درصدکاهش نرخ بیکاری زنان هدف گذاری شده است و در پایان برنامه ششم باید به 2.5 درصد کاهش برسد ودر سال 96 هم باید نرخ بیکاری از 22 درصد به 21.5 درصدبرسد یعنی 22287 فرصت شغلی جوامع برای زنان از 160 هزار فرصت شغلی باید ایجاد شود
 
معاون استاندار با بیان اینکه سقف شیشه ای در فرصت آفرینی در خصوص  نقشهای کلیدی عمیق تر است  اظهار داشت: سقف شیشه ای در این زمینه عمیق تر است به همین دلیل دولت  واگذاری  30 درصد پستهای مدیریتی در دولت دوازدهم به زنان را هدف گذاری کرده است.
وی افزود: با همه این ها در سال 1392 - 1677 مدیر زن  و در سال 95 – 2170 مدیر زن در کشور وجود داشته است و  در استان نیز 73 مدیر زن در سطح استان وجود دارد.
وی تصریح کرد: 17 درصد احزاب با مدیریت زنان اداره می شود و 29 درصد شرکت های بین المللی نیز توسط زنان اداره می شود. همچنین 17 درصد شرکت های دانش بنیان نیز با مدیریت زنان اداره می شود.
 
وی گفت: هم اکنون در خراسان رضوی 88 دهیار زن می باشند که رشد 76 درصدی با مدت مشابه قبل داشته است. در شوراهای شهر و روستا نیز حضور بانوان رشد 20 درصدی را نشان می دهد و از 320 نشریه استان 25 نشریه توسط بانوان مدیریت می شود. در سطح استان 187 سازمان مردم نهاد نیز توسط زنان اداره می شود.
 
معاون استاندار در ادامه گفت:جامعه باید به سمت جامعه قدرتمند حرکت کند و قدرت جامعه در عرصه صرف سیاسی نیست بلکه جامعه قدرتمند جامعه ای است که در حوزه های مختلف صاحب قدرت شود.
وی گفت:جامعه به قدرت های هنری، علمی، اجتماعی و فرهنگی نیز نیاز دارد تا توسعه همه جانبه در این جامعه محقق گردد و دست یافتن به قدرت در همه عرصه ها و دست یازدیدن به  جامعه ای با توسعه پایدار و متوازن بدون حضور زنان امکان پذیر نیست و امید است جامعه بتواند با حضور قدرتمند زنان قدرت خود را در ابعاد گوناگون افزایش دهد.
معاون استاندار با بیان اینکه مولفه های سعادت  و رشد و توسعه جامعه به حضور زنان وابسته است اظهار داشت: توسعه منبع محور، ذخیره محور و طبیعت محور نیست بلکه توسعه متکی بر انسان هاست و انسان نیز در دامن مادر  میتواند رشد داشته باشد.
وی افزود: خانواده جعبه سیاه و میزان الحراره جامعه است و و عنصر و رکن اصلی سعادت در خانواده زنان هستند
سلجوقی  مدیر کل بانوان و خانواده بیان  به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر بیان داشت:  روز یکشنبه 13/12/96 نامگذاری شده به نام "زن ، توانمندی ، ایفای نقش های چندگانه ، مسولیت های اجتماعی ، تاب آوری"  می باشد و    واقعیت این است که ما در دوره ای زندگی می کنیم که مقبولیت و مشروعیت دولت ها با میزان مشارکت اجتماعی مردم به ویژه زنان سنجیده می شود، تجربه جهانی ثابت کرده که حضور زنان در عرصه عمومی و سطوح تصمیم گیری به اصلاح نظام اداری و بهبود کیفیت خدمات دولتی در کشورهای در حال توسعه کمک شایانی کرده است، بنابراین برعهده قانونگذاران است که با فراهم سازی زمینه های توانمندسازی زنان به رشد اقتصادی و توسعه مبتنی بردانش کشور کمک کنند و مطمئناً عدالت اجتماعی نیز ایجاب می کند که به توانمندسازی زنان بپردازیم.     زنان تاب آورسرمایه های واقعی عبور از چالش های اجتماعی و خانوادگی  هستند. اگرچه تاب آوری بر ایمنی کامل دلالت نمیکند و وجود عوامل آسیب زا و خطرناک احتمال وقوع صدمه را افزایش میدهد اما از جهت دیگر میتوان گفت که آسیب پذیری و خطر هم مترادف نیستند. بنا براین در شرایط پر خطر هم میتوان با منطق تاب آوری جان سالم بدر برد و زندگی بارور و سرشاری رقم زد.
در پایان اولین تفاهم نامه همکاری آموزشی فی ما بین فرمانداری شهرستان گناباد – امور بانوان و مرکز آموزش فنی وحرفه ای در راستای توانمندیهای بانوان شهرستان و استفاده بهینه از ظرفیت های آموزشی موجود و افزایش فرصت های شغلی بانوان با نگاه ویژه به تقویت مشاغل خانگی ، تفاهم نامه همکاری آموزشی فی مابین فرمانداری شهرستان گناباد- امور بانوان به نمایندگی آقای دکتر محمد علی نبی پور فرماندار محترم و مرکز آموزش فنی حرفه ای شهرستان گناباد به نمایندگی آقای غلامرضا علیخانی منعقد گردید ..
 
 


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۱۲۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان