مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۱۰/۱۸

چهارمین جلسه اتاق فکر اندیشه‌ورزان حوزه تحکیم بنیان خانواده تشکیل گردید

چهارمین جلسه اتاق فکر اندیشه‌ورزان حوزه تحکیم بنیان خانواده با حضور صاحب نظران حوزه خانواده و به ریاست معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی برگزار گردید.

چهارمین جلسه اتاق فکر اندیشه‌ورزان حوزه تحکیم بنیان خانواده با حضور صاحب نظران حوزه خانواده و به ریاست معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی مورخ 18/10/96 برگزار گردید.
در این جلسه جناب آقای دکتر حسینی معاون محترم اجتماعی، سیاسی و امنیتی با اشاره به وضعیت طلاق و اقدامات استان طی بیش از یک سال اخیر بیان داشتند : مسائلی چون طلاق،  پیچیده، گسترده و چندعاملی هستند و ازاین‌رو بخش‌های دولتی نیازمند استفاده از توان و ظرفیت بخش‌های خصوصی بویژه گروه‌های اندیشه‌ورز و دارای ایده و طرح‌های مؤثر و نو هستند.
 ایشان گفتند :  در این راستا در حوزه ازدواج با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری لازم است  نهضت ازدواج سالم و آسان را راه‌اندازی کنیم.
ایشان بابیان اینکه برای نخستین بار میزان اشتغال جامعه از مرز 2 میلیون و 170 هزار نفر گذشت، افزود: عموماً این‌ها کمتر دیده می‌شود و مدام عنوان می‌شود که 330 هزار نفر بیکار در استان وجود دارد که نوعی کم انگاری است.
ایشان اظهار داشتند : اشتغال 5 هزار جوان دانشگاهی در شرکت‌های دانش بنیان و تولید 350 محصول صادراتی توسط آنان هم بخشی از توفیقات دولت در استان است که دیده نمی‌شود.
معاون استاندار طرح مداخله در طلاق با مشارکت بهزیستی و دادگستری استان و برخی دیگر از مجموعه اجرایی شده که تا کنون 17 درصد از درخواست‌های طلاق مورد برسی به سازش انجامیده، 12 درصد پس از ثبت‌نام انصراف داده‌اند و بقیه به دادگاه ارجاع شده است.
 
وی عنوان کرد: افزایش رقم سازش‌ها از 5 درصد گذشته به 17 درصد در این طرح ، اقدامی ارزشمند است اما باید اشکالات و نقص‌های کار برطرف و این طرح تقویت شود.
آقای دکتر حسینی معاون محترم اجتماعی، سیاسی و امنیتی با اشاره به اینکه تشکل‌های مردم‌نهاد طی سال‌های اخیر از 540 مورد در استان به 940 سمن رسیده است، افزود: گسترش آن‌ها همچنان در برنامه است.
آقای دکترحسینی پیگیری طرح تعاملات گرم در خانواده را از طریق فراهم کردن زمینه حضور و همراهی والدین و فرزندان در برنامه‌های تفریحی، سرگرمی و ورزشی با تخفیف‌های 50 درصدی و غیره را ازجمله دیگر اقدامات استان در این حوزه و تقویت بنیان خانواده و پیوند اعضا دانست.
سرکار خانم سلجوقی ازیکی از اقدامات مهم دیگر در حوزه تحکیم خانواده را با توجه به‌ضرورت آموزش و توانمندی جوانان و زوج‌های جوان، ارتقا آموزش‌های بدو ازدواج عنوان کرد که از دو ساعت به 12 ساعت افزایش‌یافته است.
 
ایشان در ادامه گفتند : در کنار آن از ظرفیت‌های آموزشی دیگر در دستگاه‌هایی چون آموزش‌وپرورش، دانشگاه، صداوسیما و غیره هم در این راستا استفاده می‌کنیم تا آموزش‌های پیش از ازدواج هدفمند و مؤثر شود.
ایشان در در ادامه با اشاره به ماده 102 و 104 سند برنامه ششم توسعه بر ضرورت بهره مندی از حداکثرظرفیت دستگاههای اجرایی و همچنین  توان تشکلهای غیردولتی فعال در حوزه خانواده را در مسیرکاهش آسیبهای اجتماعی ، طلاق و توسعه و ترغیب ازدواج در جامعه تأکید نمودند.

سرکار خانم سلجوقی مدیر کل امور بانوان و خانواده نیز  بابیان اینکه امروز کاهش تعلقات اجتماعی و به‌نوعی سرمایه اجتماعی ازجمله مسائل جدی جامعه است، گفتند : شاهد بروز گسست‌های اجتماعی زیادی در جامعه هستیم که اثرگذارترین معیار بر زندگی خانوادگی است.
 ایشان نیزدر پایان با تاکید بر ظرفیت تشکل‌های غیردولتی و مردم بیان داشتند: توسعه نظام‌مند و تشکیلاتی مردم و استفاده از توان آن‌ها یکی از راهبردهای استان در حوزه آسیب‌ها به‌ویژه طلاق و ازدواج است.
 


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۹۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان