مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۰۶/۲۹

پارلمان مشورتی زنان استان، سیاسی و جناحی نیست

استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح پارلمان مشورتی زنان استان حضور یافت.

استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح پارلمان مشورتی زنان استان حضور یافت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این مراسم گفت: پارلمان مشورتی زنان استان به هیچ وجه سیاسی و جناحی نیست بلکه در جهت بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های زنان شکل گرفته تا راهکارهای عملی برای مشکلات جامعه ارائه دهند.
وی اظهار کرد: متاسفانه نسبت به شکل گیری پارلمان مشورتی زنان که طرحی ابتکاری از سوی خراسان رضوی بوده، حساسیت های بوجود آمده که تاکید بر سیاسی بودن این پارلمان دارد.
استاندار خراسان رضوی در تشریح دلایل شکل گیری پارلمان مشورتی زنان استان گفت: کشور ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی در رقابت سنگینی با سایر کشورها بسر می برد و جدا از قدرت ملی و جایگاه ایران در عرصه بین المللی، در سند چشم انداز جایگاه اقتصادی ایران تبیین شده که برای رسیدن به آن باید تلاش کرد و تحقق این هدف تنها با بهره گیری از همه توانمندی های انسانی کشور از جمله ظرفیت های زنان میسر است.
رشیدیان اظهار کرد: برای استفاده از ظرفیت و توانمندی های زنان باید از کارهای نمادین و تبلیغاتی پرهیز کرد لذا پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی باید یک مجلس شور واقعی باشد که تحقق این مهم نیاز به حضور جدی زنان در این مجلس دارد.
استاندار خراسان رضوی گفت: زنان می توانند براساس کمیسیون های پنج گانه کاری که برای پارلمان مشورتی زنان تعریف شده است، طرح های خود را در قالب مصوبات پارلمان مشورتی زنان به منظور غنی تر کردن مصوبات شورای برنامه ریزی و اشتغال استان ارائه دهند.
وی با اشاره به ظرفیت های بالای علمی زنان خراسان رضوی گفت: برای تشکیل پارلمان مشورتی استان براساس شناسایی که انجام شد، زنانی با ظرفیت های بالای علمی شناسایی گردد که باعث فخر و مباهات است.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از آفت هایی که می تواند پارلمان مشورتی زنان را تهدید کند، این است که این پارلمان را به حزب یا جناحی نسبت دهند، در حالی که تلاش شده است همه بانوان عضو هر گروه و جناحی بدون هیچ محدودیتی در این پارلمان حضور داشته باشند اما باید مراقبت شود که این پارلمان را به یک سلیقه خاص نسبت ندهند.
رشیدیان با اشاره به کمیسیون های پنج گانه کاری پارلمان مشورتی زنان حول محور موضوعات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: هیچ کس بهتر از بانوان نمی تواند برای ارتقای جایگاه آنان در جامعه و مقابله با آسیب های اجتماعی مرتبط با زنان نقش آفرینی نماید و تصمیم گیرنده باشد.
وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد مقاومتی، نقش زنان در ارتقای کیفی تولیدات واضح و مبرهن است که امیدواریم پارلمان مشورتی زنان در حوزه شناسایی توانمندی های اقتصادی زنان، برداشتن موانع در جهت توسعه اقتصادی گام های موثری بردارد.
وی گفت: زنان فرهیخته عضو پارلمان مشورتی زنان می توانند برای کسانی که نیازمند توانمندسازی هستند، راهگشا باشند و با انجام فعالیت های پژوهشی واقعی، راهکارهای مناسب برای مشکلات حوزه زنان ارائه دهند.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر تامین سلامت زنان در همه حوزه ها گفت: پارلمان مشورتی زنان تنها نباید به بخش درمانی توجه نشان دهد، بلکه تامین سلامت جسمی و روانی زنان که حفظ بقای بشر در گرو آنان است، ضرورت دارد.
رشیدیان با بیان اینکه موضوع حقوق شهروندی یکی از مسائل محوری دولت دکتر روحانی است، اظهار کرد: بانوان، قشر مظلومی هستند که باید به حقوق آنان توجه ویژه شود زیرا موارد متعددی از تضییع حقوق شهروندی بانوان در حوزه اجتماعی وجود دارد.
وی اظهار کرد: بی تردید هر فردی که در یک حوزه، از حد تعادل آن خارج شد، دچار افراط شده است لذا باید در حوزه پرداختن به حقوق انسان ها چه زن یا مرد، نگاه دینی منطبق بر ارزش های اسلامی داشت.
استاندار خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد، مشارکت واقعی، نظام مند و مستمر جامعه بانوان با دستگاه های اجرایی در قالب شکل گیری پارلمان مشورتی زنان استان محقق گردد.
طرح شکل گیری پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی در سال جاری از سوی معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری این استان برای اولین بار در کشور کلید خورد و تاکنون پارلمان مشورتی زنان در 28 شهرستان استان با 113 عضو تشکیل شده که امروز پارلمان مشورتی استانی زنان با انتخاب اعضا از طریق رای گیری مشخص شدند.


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۲۰۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان