مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۰۶/۲۹

نخستین پارلمان مشورتی زنان در خراسان رضوی تشکیل شد

نخستین پارلمان استانی مشورتی زنان روز چهارشنبه طی با انتخاب اعضای آن از طریق رای گیری با حضور استاندار خراسان رضوی و سایر مسئولان در مشهد شکل گرفت.

نخستین پارلمان استانی مشورتی زنان روز چهارشنبه طی با انتخاب اعضای آن از طریق رای گیری با حضور استاندار خراسان رضوی و سایر مسئولان در مشهد شکل گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در مراسم افتتاح این پارلمان گفت: شکل گیری پارلمان مشورتی زنان در استان طرحی ابتکاری براساس قانون بود که در تابستان امسال در 15 شهرستان استان طی برگزاری مراسم و در 13 شهرستان به صورت ویدیو کنفرانس با حضور ابتکار ایجاد شد.
وی با اشاره به چرایی شکل گیری این پارلمان اظهار کرد: دلیل اصلی این شکل گیری براساس پنج دیدگاه شامل آیات قرآن کریم، فرمایش بزرگان از جمله امام راحل و رهبر معظم انقلاب، نظام حکومتی بر کشور و قانون اساسی، اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز 1404 و تجارب جهانی قابل بیان است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در تشریح چگونگی شکل گیری این پارلمان نیز گفت: مدل مشارکت می تواند تشریفاتی، نمادین و واقعی باشد که مشارکت واقعی در سه قالب مشارکت محدود، ماشکرت مقطعی و مشارکت پایدار تبیین می شود.
حسینی ادامه داد: ویژگی های مشارکت واقعی پایدار شامل تقاضامحوری، با مردم بودن، نظام مند و و ساختارمند بودن است و پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی برمبنای مشارکت واقعی پایدار با ویژگی های مذکور راه اندازی شده است.
وی گفت: پارلمان مشورتی استان باید تلاش کند تقویت احزاب را به عنوان یک مشارکت واقعی پایدار مدنظر قرار دهد و در این راستا خانه احزاب را در همه شهرستان ها تشکیل دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: هم اینک 53 حزب در خراسان رضوی فعالیت دارند و 100 حزب نیز در انتظار گرفتن مجوز می باشند، در عرصه اجتماعی نیز 216 زن در نظام شورایی شهر و روستای خراسان رضوی فعالیت دارند.
حسینی با اشاره به شکل گیری 400 تشکل غیردولتی در استان طی 2 سال گذشته گفت: هم اینک 180 تشکل غیردولتی مربوط به زنان است و خانه تشکلهای غیردولتی استان نیز شکل گرفته است.
وی بیان کرد: ما آمادگی داریم دولت را به خانه تشکلهای غیردولتی بیاوریم تا بخشی از مسئولیت های دولت برون سپاری گردد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: خانه جوان در این استان شکل گرفته و تا پایان سال خانه جوان در هفت شهرستان دیگر استان و در آینده نزدیک کمپ بزرگ جوانان در مشهد راه اندازی می شود.
حسینی شکل گیری شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی، شورای گفت و گوی دولت با اصحاب فرهنگ و هنر، میز گفت و گو با 25 قشر مختلف خراسان رضوی را از دیگر اقدامات خراسان رضوی برای جلب مشارکت مردم در تصمیم گیری های کلان استان برشمرد.
وی با اشاره به طراحی نظام نامه تعامل دولت با نخبگان اظهار کرد: هفته گذشته در شبکه دانشگاهی خراسان رضوی، نظام نامه تعامل دولت با نخبگان مطرح و هفت مولفه برای آن در نظر گرفته شد تا از حضور نخبگان در عرصه های مختلف بهره گرفته شود، این نظام نامه بزودی رونمایی می شود.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: پارلمان مشورتی زنان در کل استان 113 عضو دارد که امروز از بین 50 کاندیدای منتخب از پارلمان های مشورتی زنان در 28 شهرستان، 9 نفر به قید قرعه انتخاب و پارلمان مشورتی زنان استان را شکل می دهند.
 حسینی اظهار کرد: طرز کار پارلمان مشورتی زنان مانند مجلس شورای اسلامی است و هر 45 روز تشکیل جلسه داده و خواسته های دستگاه های اجرایی را که به صورت لایحه به این پارلمان می آید را بررسی و در صورت لزوم مصوب خواهد کرد.
وی افزود: مصوبات پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی در دستور کار گروه بانوان و خانواده معاونت سیاسی استانداری قرار می گیرد تا پس از بررسی قابلیت اجرا پیدا کند که در صورت اجرا، سه میلیون جمعیت زنان استان در تصمیم سازی ها مشارکت واقعی خواهند داشت.
وی گفت: پارلمان مشورتی زنان فعالیت های خود را در قالب پنج کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغال، آموزش و پژوهش و توانمندسازی، سلامت و جمعیت انجام می دهد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در کنار پارلمان مشورتی زنان، پارلمان مشورتی مجازی زنان استان نیز شکل می گیرد تا همه سه میلیون جمعیت زن استان در این بخش مشارکت داشته باشند.
مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پارلمان مشورتی زنان در جهت اجماع نظر مسئولانه در حوزه تصمیم گیریهای منطقه ای در حوزه زنان در مسیر تحولات کشور شکل گرفته است زیرا نسخه کلان ملی همیشه نمی تواند راهگشای مسائل در حوزه منطقه ای و محلی باشد.
فرشته سلجوقی طرح مطالبات منطقه ای و محلی در حوزه زنان، ایجاد فرصت برای حضور زنان محلی در سطح تصمیمات استانی و منطقه ای، شناسایی زنان کارآفرین و نخبه و توانمند در استان، ارائه راهکارهای بومی برای رفع چالش های هر منطقه، تهیه بانک اطلاعاتی زنان برای حضور آنان در نظام تصمیم سازی کشور را از دیگر اهداف تشکیل پارلمان مشورتی زنان ذکر کرد.
در پایان این مراسم پس از رای گیری از بین 50 منتخب پارلمان مشورتی زنان در شهرستان های خراسان رضوی، 9 نفر برای عضویت در پارلمان مشورتی زنان استان انتخاب شدند


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۲۱۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان