مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۶/۰۶/۱۴

حل مشکلات اجتماعی از طریق مشارکت نظام مند مردم محقق خواهد شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری در سفر یک روزه به رشتخوار در جمع اعضای پارلمان مشورتی زنان این شهرستان حضور یافتند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری در سفر یک روزه به رشتخوار در جمع اعضای پارلمان مشورتی زنان این شهرستان حضور یافتند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این جمع گفت: حل مشکلات اجتماعی تنها با نگاه اخلاق مدارانه ، و سخت گیرانه کنترلی امکان پذیر نیست. باید به این مشکلات نگاهی اجتماعی داشت و حل مشکلات اجتماعی از طریق مشارکت نظام مند مردم محقق خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای تبدیل یک ایده به عمل، سه فاکتور نمادینه سازی، ستادینه سازی و نهادینه سازی باید انجام گیرد، افزود: پارلمان مشورتی زنان استان خراسان رضوی مدلی جدید است که بنا دارد از ظرفیت مشورتی نیمی از افراد جامعه درامر توسعه بهره گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود:در راستای نمادینه سازی  و گفتمان سازی باید ضرورت واهمیت این پارلمان بیان شود و پارلمان مشورتی زنان به گفتمان غالب تبدیل گردد.
حسینی تصریح کرد:تحقق مشارکت زنان در امر توسعه نیاز به ساختار و ستادینه سازی دارد و پارلمان مشورتی زنان ساختاری جهت تحقق مشارکت بانوان است.
وی  گفت: با ترویج پارلمان مشورتی زنان و نهادینه سازی آن امید است این طرح به صورت کشوری نیز اجرا گردد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه در دنیا  دو رویکرد درخصوص مشارکت زنان در عرصه اجتماع وجود دارد، گفت: رویکرد اول رادیکالیستی محدود نگر و محدودیت آفرین است که در آن  وظیفه اصلی زن فرزند آوری ،همسرداری وتدبیر در منزل است و زن  نباید در عرصه های اجتماعی ورود پیدا کند
وی افزود: رویکرد بعدی لیبرایستی است که در آن به زن نگاه ابزاری دارند  و هیچ توجهی به ساختار فیزیکی و نقش هایی که خداوند درماهیت زن نهاده است ندارد.
حسینی  در ادامه به رویکرد نظام جمهوری اسلامی و بویژه دولت تدبیر و امید که توانمندسازی مبتنی بر فرصت آفرینی در حوزه زنان است، اشاره کرد و گفت: نتیجه چنین رویکردی آن شده که امروزه زنان در تمامی عرصه ها گوی سبقت را از مردان ربوده اند.
 معاون استاندار با اشاره به انواع دولت ها و تفاوت های آنها گفت: یکی از مبانی تفاوت حکومت های دنیا درنوع ارتباط آنها با عرصه عمومی  و چگونگی تنظیم رابطه آنها با این عرصه است.
وی افزود: در حکومت های استبدادی یا توتالیته مردم تابع حکومت هستند و رابطه این نوع نظام ها با عرصه عمومی بسیار سخت، متصلب،محدود و غیر مشارکتی است. در این نوع حکومت دولت چیزی را مشخص کرده و همه ملزم به قبول آن هستند.
حسینی تصریح کرد: در مقابل حکومت های استبدادی حکومت های مردم سالار یا دمکرات را داریم  که دولت رابطه اش با عرصه عمومی را وسیع تنظیم می کند. در این نوع حکومت به عرصه عمومی میدان داده شده و  امور کشور با مشارکت آنان به انجام می رشد.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به نظام جمهوری اسلامی گفت: نظام کشور عزیزمان به لحاظ شکلی مبتنی بر جمهوریت و اسلامیت است که در آن مشارکت برمبنای اسلام پی ریزی شده است.
وی افزود:محتوی کشورمان نیز بر مبنای قانون اساسی شکل گرفته است و  قانون اساسی مشارکت مردم   در تمامی عرصه ها را به رسمیت شناخته است.
حسینی تصریح کرد: پارلمان مشورتی زنان مشارکت نظام مند زنان در عرصه توسعه است و موجب تولید سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی می گردد.
 معاون استاندار درادامه با بیان اینکه در نوع نگاه به مسائل اجتماعی پس از انقلاب دگردیسی ایجاد شده است، افزود: در دهه اول انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی نگاه اخلاق مدار آخرت گرایانه بود که ابزار این نوع نگاه پند و اندرز و امر به معروف و نهی از منکر بود.
وی افزود: اگر چه این نوع نگاه برای مسائل اجتماعی لازم است اما کافی نیست و لذا با این نوع نگاه مشکلات و معضلات اجتماعی کاهش نیافت.
حسینی با بیان اینکه در دهه دوم انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی به نگاه  کنترلی و پلیسی تغییر یافت، افزود: با هدف کنترل و کاهش مسائل اجتماعی اجتماع پلیسی، حراست ها و گزینش ها افزایش پیدا کرد ولیکن مسائل اجتماعی کاهش پیدا نکرد.
معاون استاندار با تاکید بر اینکه دردهه سوم انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی، نگاهی اجتماعی شد، افزود: اگر در مسائل اجتماعی، نگاه تقلیل گرایانه باشد مشکل حل نخواهدشد و لذا تقلیل مسائل اجتماعی به مسائل امنیتی، سیاسی وپلیسی راه حل مشکلات اجتماعی نیست.
وی افزود: در نگاه اجتماعی به مسائل، حرکت مشارکتی نظام مند باید اساس کار حل مشکلات اجتماعی باشد و در این نوع نگاه،  مساله صرفا اجتماعی است و ورود به حل مسائل جامعه ورودی اجتماعی خواهد بود.
حسینی تصریح کرد: نگاه اجتماعی به مسائل در دولت تدبیر و امید تقویت شده است و در همین راستا در استان خراسان رضوی 11 اورژانس اجتماعی با هدف حل مشکلات به موقع، در دسترس و اجتماع محور راه اندازی شده است.
معاون استانداردر ادامه گفت: رویکرد دولت مشارکت نظام مند مردم در حل مشکلات اجتماعی است و با همین رویکرد در استان خانه تشکل های غیر دولتی و خانه جوانان راه اندازی شده است.
حسینی در پایان با اشاره به دستاوردهای هفته دولت در استان گفت: از 1545 میلیارد تومان اعتبار مربوط به پروژه های افتتاحی استان در هفته دولت، 75 میلیارد تومان مربوط به  پروژه های افتتاحی در شهرستان رشتخوار بوده است.


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۹۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان