مدیر دفتر امور بانوان و خانواده
سرکار خانم سلجوقی

    .
۱۳۹۵/۱۱/۲۳

سیاست دولت در حوزه زنان توانمند سازی مبتنی بر فرصت آفرینی است

با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی، هفتمین کارگروه تخصصی بانوان و خانواده ی استان برگزار شد.

با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی، هفتمین کارگروه تخصصی بانوان و خانواده ی استان برگزار شد.
 دکتر سیدجواد حسینی در این جلسه گفت: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید در حوزه بانوان، توانمند سازی مبتنی بر فرصت آفرینی است.
 
وی افزود: دولت با نگاه افراطی به نقش بانوان در جامعه که سهم آنها را در عرصه های مختلف مساوی یا بیشتر از مردان می داند مخالف است زیرا اعتقاد دارد افرادی که از این نوع نگاه ضربه می خورند، همان بانوان هستند.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: از سوی دیگر دولت با نگاهی که زن را به طور کامل خانه دار بداند و مانع حضور آنان در جامعه باشد نیز مخالف است و معتقد است این نوع نگاه موجبات نقصان جامعه را فراهم می کند.
حسینی  با اشاره به سیاست دولت یازدهم که بر اساس شاخصه های انقلاب اسلامی نگاه بینابینی پیرامون نقش بانوان در جامعه دارد ،گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می دهند، سیاست دولت در این خصوص نگاه توانمند سازی مبتنی بر فرصت آفرینی است.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه این نوع سیاست به استعدادهای بالقوه زنان در فرآیند آموزش، مهارت و تولید سرمایه انسانی توجه دارد افزود: نگاه  توانمند سازی بانوان در این دولت به خوبی محقق شده و بر اساس شاخصه های موجود، ایران در زمینه توانمندسازی بانوان از بسیاری کشورها پیشی گرفته است.
وی با بیان اینکه امروز بانوان در جامعه ما در حد مطلوب توانمند سازی شده اند اظهار کرد: اما هنوز هم با توجه به این توانایی به دست آمده نتوانسته ایم فرصت های کافی را برای این قشر از جامعه فراهم کنیم.
حسینی گفت: از میان بیش از 700 هزار فرصت شغلی به وجود آمده در دولت یازدهم 81 درصد آنها در اختیار بانوان قرار داده شده و با همین سیاست در استان خراسان رضوی نرخ بیکاری زنان روستایی به شش و نیم درصد کاهش یافته است.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به نقش تشکل های غیر دولتی در توانمند سازی بانوان، گفت: در دولت تدبیر و امید تشکل های غیر دولتی حوزه بانوان 13 درصد رشد داشته است.
حسینی قشر بانوان را از مهمترین اقشار جامعه دانست و گفت:  نماد سازی، ستاد سازی و نهادینه سازی  باید در دستور کار موضوع زنان و خانواده قرار گیرد  و بدلیل اهمیت موضوع بانوان و خانواده کارگروه  تخصصی بانوان و خانواده تشکیل شده است.
وی افزود:  در راستای ستاد سازی، ستاد امور بانوان و کارگروه  اشتغال زنان را در استان تشکیل داده ایم و در کنارستاد سازی توانمند سازی بانوان در عرصه اجتماع را نیز پیگیری می کنیم  که راه اندازی کلینیک تخصصی کسب و کار زنان در همین راستا است.

حسینی تصریح کرد: در حوزه پشتیبانی اولین صندوق اعتباری کسب و کار خرد زنان راه اندازی  شده است و اعتبار لازم آن در بودجه سال آینده دیده شده است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی نیز در این کارگروه گفت: با توجه به اقدامات اجرایی و تلاش دفتر امور زنان استانداری برای کاهش نرخ رشد طلاق، رتبه خراسان رضوی در این آسیب اجتماعی از رتبه اول کشور به رتبه پنجم تنزل یافته است.
فرشته سلجوقی، انعقاد قرارداد همکاری دفتر امور زنان و خانواده استانداری با کانون وکلای دادگستری استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را در کاهش آمار طلاق حائز اهمیت دانست و اختصاص چهار مرکز ملاقات ویژه کودکان طلاق در شهر مشهد، اجرای طرح بهینه سازی آموزش زوجین و نظارت بر اجرای پشتیبانی از زوجین سازش یافته را از مهمترین اقدامات برای کاهش نرخ طلاق در این استان برشمرد.
وی با اشاره به افزایش امید به زندگی زنان استان طی سه سال گذشته افزود: خراسان رضوی همچنین در بین 31 استان کشور در حوزه کودک و کنوانسیون حقوق کودک مقام اول را کسب کرده است.
وی افزود: هدف دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ارتقا جایگاه زنان و توانمند سازی آنان است. سلجوقی اظهار کرد : دولت تدبیر و امید به دنبال ارتقاء سطح سلامت و دانش زنان ، توانمند سازی و تبیین نقش آنان در دستیابی به توسعه پایدار است . وی تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته به محوریت اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی آمار طلاق در استان کاهش یافته که این امر اثر بسزایی در حفظ کیان خانواده و ممانعت از بروز صدمات ناشی از طلاق در استان دارد . وی تاکید کرد : درمان و بازتوانی زنان آسیب دیده نیز در دستور کار قرار دارد و این مقوله را با جدیت دنبال می کنیم که بحمدالله با حمایت دستگاههای ذیربط تا کنون در این زمینه به نتایج چشمگیری دست یافته ایم مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه زنان اذعان کرد : با توجه به ظرفیت ایجاد شده در استان به مناسبت انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 بنا داریم المپیاد ورزش های بومی بانوان را اجرا نماییم. کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان خراسان رضوی با هدف بررسی مشکلات و ارائه عملکردهای دولت در این زمینه برگزار شد.


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۳۲۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان