مدیرکل دفتر زنان وخانواده
سرکار خانم طهماسبی

    .
۱۳۹۴/۰۵/۲۹

فلسفه حقوق خانواده

خانواده به عنوان یک نهاد مرکب از زن و شوهر و اولاد به لحاظ‌های گوناگون می‌تواند مورد مطالعه قرار گیرد. خانواده به این لحاظ که یک نهاد اجتماعی و محیطی برای پرورش نسل آینده بوده و اولین پایگاه اجتماعی شدن کودکان است، موضوع جامعه‌شناسی قرار می‌گیرد و امروز به صورت تخصصی با عنوان «جامعه‌شناسی خانواده» مورد کندوکاو واقع می‌شود. از طرف دیگر خانواده محیط از خودگذشتگی، فداکاری و ایثار، احساس مسئولیت در برابر دیگران، و در یک کلام تبدیل خوداندیشی به دگراندیشی است. گذشته از اینها وضعیت خانواده و چگونگی کارکرد آن بر امور اقتصادی و فرهنگی و سیاسی نیز اثرگذار است. حقوق در این میان، جایگاه مهمی دارد، حقوق خانواده در کنار اخلاق، وظایف و حقوق افراد خانواده را در برابر هم تنظیم می‌کند و در راستای اهداف خانواده و با حفظ مصالح افراد، قواعد را مقرر می‌دارد.
پژوهش‌های درباره خانواده، در هر یک از محورهای فوق در دو سطح انجام می‌گیرد: پژوهش بنیادی و پژوهش کاربردی، پژوهشهای بنیادی یا پایه‌ای در جستجوی کشف حقایق، و شناخت پدیده‌ها و گسترش مرزهای دانش است. پژوهشهای کاربردی در راستای آزمودن مفاهیم نظری و به منظور بهبود کمی و کیفی شرایط زندگی انسان‌ها در عرصه‌های مختلف صورت می‌گیرد.
نکته با اهمیت این است که مطالعات خانواده در همه حوزه‌های فوق به خصوص در سطح کاربردی به هم بستگی دارند. علاوه بر این، مطالعات کاربردی خانواده باید بر پایه مطالعات نظری استوار گردد. رعایت این دو امر مهم می‌تواند نتایج پژوهش در حوزه خانواده را هر چه بیشتر مفید و راهگشاتر کند.
مجموعه حاضر در صدد این است که در یک پژوهش بنیادی، ابتدا موضوعات نظری فقه و حقوق خانواده را مورد مطالعه قرار دهد. به همین خاطر در جلد اول و دوم، مباحث مهمی چون روش‌شناسی، مبانی، منابع، ماهیت، حکم‌شناسی، رابطه فقه و علوم دیگر، اصول و قواعد حاکم بر خانواده مورد مطالعه قرار گرفت. اکنون در جلد سوم مجموعه حاضر، با دید کاربردی تلاش می‌شود، سیاست‌های حقوقی حاکم بر خانواده و پس از آن قوانین خانواده با دید آسیب‌شناسی و نقد مورد مطالعه قرار گیرد.
البته نباید فراموش کرد که پس از آنکه در ایران قوانین خانواده به عنوان بخشی از قانون مدنی و براساس فقه امامیه مدوّن گردید، هیچ سیاست حقوقی اعلام شده‌ای برای تحولات حقوقی پیش‌بینی نگردید، امّا در عمل گرایش‌های متفاوتی بر حقوق حاکم بوده است، گرایش اولیه قانونگذاران بیشتر بر فقه و عرف نشأت گرفته از فقه بوده است. دوره‌های بعد، گرایش به حقوق غرب و تا حدود زیادی مباحث فمنیستی، تأثیرگذار بر روند فقه خانواده بوده است. پس از انقلاب اسلامی، گرایش اسلامی و فقهی بر حقوق خانواده حاکم گردید.
عناوین مباحث اصلی این تحقیق به ترتیب زیر است:
فصل اول: تحولات حقوق خانواده
گفتار اول: عوامل و موانع تحولات حقوقى
گفتار دوم: گرایش تحولات حقوقی
گفتار سوم: شیوه­های تحولات حقوقی
فصل دوم: آسیب شناسی قوانین خانواده
گفتار اول: آسیب شناسی قوانین ماهوی
گفتار دوم: آسیب شناسی قوانین شکلی
فصل سوم: بایسته­ های تقنین در حقوق خانواده
گفتار اول: بایسته­ های قانون­گذاری
گفتار دوم: بایسته­ های قانون­نگاری
 
 


منبع : دفتر بانوان و خانواده
تعداد بازدیدها : ۷۸۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۳۱۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳۴ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۹۸ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۳۳۶۳۲ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۸ نفر
آماربازدیدکنندگان